Zápo┬żskí a ich kaplnkaKaplnka Z├ípo┬żsk├Żch (foto Monika Bizo├▓ov├í)

   V roku 1465 sa stal spišským ┼żupanom a majite┬żom Spišského hradu palatín Imrich Zápo┬żský. Rod Zápo┬żských bol ve┬żmi bohatý a od roku 1488 boli Zápo┬żskí dedi├Ęnými ┼żupanmi Spiša. Je teda logické, ┼że chceli ma┬Ł v blízkosti Spišského hradu svoju pohrebnú kaplnku. Za├Ęali ju stava┬Ł okolo roku 1493 a dokon├Ęená bola pravdepodobne v roku 1499, ke├» bol v nej palatín Štefan Zápo┬żský pochovaný.

   Nová kaplnka vznikla na mieste vtedajšej menšej kaplnky Bo┼żieho Tela a prevzala toto patrocínium. Jej stavba síce napodob├▓uje kaplnku v Spišskom Štvrtku a je dokonca o jedno klenbové pole dlhšia. Nedosahuje však jej architektonickú dokonalos┬Ł, štíhlos┬Ł a eleganciu. Chýba je tie┼ż spodné poschodie. Zdá sa, ┼że ju postavili majstri košickej huty, ktorí pracovali na tamojšom dóme sv. Al┼żbety. 

Gotick├ę okn├í v kaplnke Z├ípo┬żsk├Żch (foto Monika Bizo├▓ov├í)

   Priestor kaplnky sa spája s priestorom prepoštského kostola dvoma otvorenými arkádami. Gotický charakter je zdôraznený obrovskými oknami s krásnymi kru┼żbami a jemnou sie┬Łovou klenbou. V zadnej ├Ęasti kaplnky sa nachádzajú dve sakristie a aj empora, ktorá má prekrásnu neskorogotickú kru┼żbu. Kaplnka podstatne zvä├Ęšuje priestorový dojem z katedrály. Z vonkjašej strany ju podopiera osem podporných pilierov, ktoré trikrát stup├▓ovito nadrastajú a kon├Ęia sa fiálami vyzdobenými krabmi.  

Celkovř poŔet nßvÜtev: 938503
© Copyright 2006-2007 by Peter PisarŔík All rights reserved!