Oltár Troch krá┬żovOlt├ír Troch kr├í┬żov (foto Monika Bizo├▓ov├í)

   Tento oltár sa spomína u┼ż v roku 1478. Zbarokizovaný bol v roku 1639 a v rokoch 1888-1889 bol regotizovaný. Umiestnený je  v ├Ęele severnej lode na kamennej menze, prekrytej barokovým brokátovým antipendiom. 

   Hlavná oltárna skri├▓a obsahuje scénu Kla├▓ania sa Troch krá┬żov, prinášajúcich dary Die┬Ła┬Łu. Olt├ír Troch kr├í┬żov - olt├írna skri├▓a (foto Monika Bizo├▓ov├í)Madona sedí s korunou na hlave a dr┼żí Je┼żiška, ktorému jeden z krá┬żov bozkáva ruku. Ve┬żmi cenné sú tabu┬żové obrazy, pochádzajúce od spišskokapitulského majstra. Na vonkajších krídlach  sú to postavy Je┼żiša Krista so zemegu┬żou a sv. Petra, na druhej strane sv. Jána Krstite┬ża a sv. Pavla. Na zatvorenom oltári sú ├»alší svätci s atribútmi, ktorých pozadie vytvára hviezdna obloha: sv. Martin z Tours, sv. Mikuláš, sv. Ján Almu┼żník, sv. Bernard, sv. Anton Pustovník, sv. Štefan krá┬ż, sv. Imrich a sv. František z Assisi. Anjel z predely (foto Monika Bizo├▓ov├í)

   Najcennejšou ├Ęas┬Łou oltára je však predela z 15.storo├Ęia, ktorá sa zachovala s najmenšími prema┬żbami. Zobrazuje Krista vystupujúceho z hrobu s dvoma anjelmi, ktorí mu posluhujú.

Celkovř poŔet nßvÜtev: 938503
© Copyright 2006-2007 by Peter PisarŔík All rights reserved!