Oltár Korunovania Panny Márie

Olt├ír Korunovania Panny M├írie (foto Monika Bizo├▓ov├í)   Je to jediný pôvodný gotický oltár v katedrále. Umiestnený je v kaplnke Zápo┬żských a ideálne zap├ą├▓a celý priestor presbytéria kaplnky. Vyhotovený bol v rokoch 1493-1499. Menšie opravy sa na ├▓om urobil v roku 1655, 1855-56 a v roku 1874. V rokoch 1970-1978 bol reštaurovaný. Novšou ├Ęas┬Łou oltára je len svätostánok, ktorý pôvodne na oltári nebol.

   Hlavná skri├▓a je zaplnená reliéfom Korunovania Panny Márie. Panna Mária k┬ża├Ęí a po jej stranách na trónoch sedia Boh Otec a Boh Syn. Nad jej hlavou sa vznáša koruna a nad ├▓ou holubica, ktorá symbolizuje Ducha Svätého. Za týmto reliéfom je záves, ktorý prid├á┼żajú po stranách traja anjeli.

Panna M├íria z olt├íra Korunovania (foto Monika Bizo├▓ov├í)   Ve┬żmi hodnotné sú tabu┬żové ma┬żby tohto oltára. Na prednej strane krídel je Zvestovanie, Navštívenie sv. Al┼żbety, Narodenie a Kla├▓anie sa Troch krá┬żov, teda tzv mariánsky cyklus. Pri zatvorených krídlach sú to výjavy z pašiového cyklu - Kristus na hore Olivovej, Judášov bozk, Kristus pred Pilátom, Bi├Ęovanie, Korunovanie t├áním, Pilát si umýva ruky, Nesenie krí┼ża a Ukri┼żovanie.

Korunovanie t├án├şm (foto Monika Bizo├▓ov├í)   

 V elegantnom fiálovom štíte  sú viaceré pôvodné sochy: sv. Juraj, sv. Krištof, sv. Mária Magdaléna, sv. Martin, sv. Hieronym, sv. Lucia a sv. Mikuláš.

Celkovř poŔet nßvÜtev: 938503
© Copyright 2006-2007 by Peter PisarŔík All rights reserved!